Jak vypadal Ježíš?

Mnoho lidí přisuzuje Ježíši mnoho různých podob. Najdou se dokonce i lidé, kteří říkají, že se s Ježíšem setkali ve snu a do detailu popíší, jak v něm Ježíš vypadal. Mezi "klasické" rysy, které jsou Ježíši připisovány, jsou dlouhé vlasy a vousy. A pak samozřejmě také sandály neboli "jesusky", jak se říká 🙂

Jakou podobu Ježíšovi přisuzuje Google?

Když si Ježíše "vygooglíme", tak většinou najdeme vysokého muže s hnědými vlasy, stylovou bradkou, oblečeného do nějakého roucha. Ale najdeme tu i obrázky Ježíše s blond vlasy, s různou barvou očí a krátkými vlasy.

 

Obrázky Ježíše při vyhledání na Google
Obrázky Ježíše při vyhledání na Google

Historie umění

I Ježíšovy obrazy v historii umění se často liší. Ježíš bývá typicky zobrazován jako muž z té kultury, ze které pochází umělec. Je známo, že například ve středověku používali umělci autoportréty nebo obrazy známých osobnosti jako modely pro malby Ježíše.

Rembrandtovy portréty Ježíše
Rembrandtovy portréty Ježíše

Další kultury

Ježíšovy podoby se ještě více začnou rozcházet ve chvíli, kdy nahlédneme do tvorby jiných kultur.

 

Kliknutím na obrázky níže si můžete prohlédnout některé opravdu zajímavé příklady 🙂

Rané podoby Ježíše

Ježíšova "vousatá" podoba vznikla někdy kolem roku 300 po Kristu a ustálila se kolem roku 600. Nejranější podoby Ježíše se datují kolem roku 200 po Kristu, ale i to je bohužel už příliš pozdní tvorba na to, abychom z nich mohli usoudit, jak Ježíš doopravdy vypadal.

Malba Ježíše, který sedí na trůnu, obklopený apoštoly. Tuto malbu najdete v pohřebních komnatách katakomb Sv. Domitilla v Itálii.
Malba Ježíše, který sedí na trůnu, obklopený apoštoly. Tuto malbu najdete v pohřebních komnatách katakomb Sv. Domitilla v Itálii.

Ani samotná Bible nijak nerozvádí Ježíšovu podobu, ačkoliv u jiných biblických postav ji zmiňuje (např. král David je popisovaný jako velmi pohledný muž).

Mural painting from the catacomb of Commodilla. One of the first bearded images of Jesus, late 4th century

Nástěnná malba z hrobek Commodilla (Řím). Tato malba ze 4. stol. je jednou z prvních "vousatých" maleb Ježíše.

Ježíšův bratr

Byl Ježíš podobný svému bratrovi?

V dopisech ranné církve je korespondence adresovaná Marii, Ježíšově matce, která hrála důležitou roli ve vznikající církvi. V jednom z dopisů se pisatelé chtějí seznámit s Jakubem, vedoucím církve v Jeruzalémě. Tento Jakub je Ježíšův bratr a říká se, že byl Ježíšovi velmi podobný. 

 

Je tedy vůbec možné zjistit, jak vypadal?

Ne úplně jasnou, ale nějakou představu, jak mohl vypadat muž ze středního východu před 2000 lety, přeci jen máme. Nedávno se na otázku, jak Ježíš mohl vypadat, pokusil odpovědět výzkum, který provedl profesor Joan Taylor z King´s College v Londýně. Výsledkem jeho pátrání byla dokonce celá kniha "Jak Ježíš vypadal?" ('What Did Jesus Look Like'), která vyšla v roce 2018.

Ve svém výzkumu profesor Taylor dochází k tomu, že průměrný muž, žijící v Ježíšově době, měřil zhruba 1,7 metru. Dále, že obvykle měli lidé v Izraeli a Egyptě hnědé vlasy a olivově snědou pokožku. To vyplynulo z archeologických objevů, historických textů a podobizen lidí z tohoto období.

Profesor také konstatuje, že lidé z Judska (oblasti Izraele, z které Ježíš pocházel) měli obvykle krátké vlasy a krátké vousy, pravděpodobně proto, aby snížili riziko vší, které byly v té době častým problémem. Takže lze předpokládat, že Ježíš měl také krátké vlasy a vousy.

Nakonec víme, že Ježíš byl tesař a na základě toho je velmi pravděpodobné, že měl svalnatou postavu a rysy tvrdě pracujícího člověka.

Obraz Cathy Fisherové zobrazuje Ježíše na základě výzkumu prof. Taylora v kratším oblečení a s kratšími vlasy.
Obraz Cathy Fisherové zobrazuje Ježíše na základě výzkumu prof. Taylora v kratším oblečení a s kratšími vlasy.

Galilejský muž

Pro BBC dokument "Syn Boží" ('Son of God') vytvořil forenzní antropolog Richard Neave v roce 2001 následující model průměrného galilejského muže.

Tento model vznikl na základě skutečné lebky, nalezené v tomto regionu. Ačkoliv nikdo samozřejmě netvrdí, že takto musel vypadat Ježíšův obličej, máme alespoň hrubou představu, jak vypadal průměrný muž v oblasti, kde Ježíš žil a v době, kdy žil.

Záleží na tom?

Jak je vidět, spousta lidí si představuje Ježíše mnoha různými způsoby. A většina z nich je dost zkreslená. Ale i z této zvláštní koláže různých představ si můžeme něco odnést. Můžeme z ní pochopit něco málo o tom, jak tito lidé vnímali Ježíše, koho a co v něm viděli.

Také to může pomoci zbavit se našich zkreslených představ, jak Ježíš musel vypadat.

Ale úplně nejzajímavější na tom všem je to, že Ježíš asi vypadal celkem obyčejně, protože nikde nejsou náznaky toho, že by na jeho vzhledu nebo oblečení bylo něco zvláštního. Byl to asi úplně stejný člověk jako všichni ostatní. A o to větší kontrast můžeme vidět, když se zabýváme jeho myšlenkami a jeho činy, které jsou na svoji dobu naprosto fascinující, pokrokové a nadpřirozené. Opravdu mohl obyčejný hromotluk z Galileje, kterého vidíme na obrázku výše, sám od sebe vymyslet celé křesťanské poselství, které změnilo svět tak, jak ho známe?

Zjistěte víc o Ježíšově životě

Plán čtení "PročJežíš?"

Tento plán čtení v aplikaci Bible.com vám připomene, jaké to je poprvé slyšet Ježíšův příběh. Hodí se nejen pro začátečníky, ale i pro každého, kdo si chce připomenout Ježíšův život z nové perspektivy.

Online kurz "PročJežíš"

Křesťané už 2000 let mluví o nějakém Ježíši. Opravdu žil? Byl skutečně tím, kým tvrdil? Proč byl jeho život tak významný? Slučují se informace o něm s historickými skutečnostmi? Má jeho příběh co říci ještě dnes?