Anno Domini

Proč 2000 let po jeho narození stále mluvíme o Ježíšovi?

přejeďte níže

01

Léta Páně

Anno Domini

Píše se rok 2021 našeho letopočtu. Co to ale znamená "náš" letopočet a čí letopočet to byl předtím? 🙂

Dříve se k datumu psalo: "léta Páně", aby se vyjádřilo, že ten "náš" letopočet je ten, který se počítá od narození Ježíše Krista. A ten "něčí jiný" letopočet je všechno, co se stalo před narozením Ježíše Krista.

Ježíš je postava, která doslova rozdělila dějiny na dvě poloviny. V tomto článku se dozvíte čím naší civilizaci tak ovlivnil.

02

Ježíšův život

Ježíš žil, z historického hlediska, ve velmi zajímavé době. Blízký východ byl "tavící pecí" mnoha politických a náboženských sil. Působila zde celá řada politických vůdců i náboženských revolucionářů, kteří vyzývali k násilí.

Podívejte se na film "Ježíš"

Podívejte se na jedno z nejznámějších filmových zpracování Ježíšova života - film "Ježíš".

Jeho poselství bylo ale jiné. "Milujte své nepřátele", nebo "modlete se za ty, kteří vás pronásledují." To jsou věty z jeho učení o radikální lásce ke všem lidem.

Svět by byl krásné místo, kdyby se jimi lidé řídili, že?

Politici

Ježíš často konfrontoval politické vůdce své doby. 

Odpadlíci

Ježíš se na svět díval jinak. Mocní ho nezajímali. Místo toho se zajímal o lidi na okraji společnosti. O odpadlíky, menšiny, chudé a prosté lidi. 

Náboženští vůdci

Ježíšovo učení náboženskou elitu tehdejší doby děsilo. Napadali ho a snažili se ho z něčeho usvědčit, aby se ho zbavili.

Nemocní

Ježíš měl výjimečný soucit s nemocnými a trpícími. V Bibli najdeme spoustu příběhů, kdy nějakého takového člověka uzdravil.

Přátelé

Ježíš měl kolem sebe skupinu přátel a následovníků. Byly mezi nimi dokonce i ženy. Tito lidé mu byli velice blízcí a vzácní. 

Hříšníci

Ježíš měl slitování s hříšníky. Když byl postavený do role soudce, tak svými otázkami obrátil obvinění, proti žalující straně. Ježíš nesoudil, ale odpouštěl. 

03

Ježíšovo poselství

Ježíš nevyučoval pouze holé pravdy, ale byl výborný vypravěč a často je ilustroval příběhy ze života, které se dotýkaly lidských srdcí.

Středobodem jeho vyprávění nicméně nebyl tento život, ale Boží království, kde konečně věci fungují tak, jak mají.

04

Smrt a vzkříšení

Ježíšovo poselství bylo mírumilovné. Přesto to s ním nedopadlo dobře. Proč byl nakonec zabit?

Ne každému se Ježíšovo poselství o přijetí a odpuštění zamlouvalo. Především tehdejší náboženská elita se cítila Ježíšem a jeho chováním ohrožená. Proto byl nakonec Ježíš obžalován a odsouzen za rouhání.

Dokonce i během svého utrpení na kříži si Ježíš vybral lásku. Odpustil odsouzenému, který byl obžalovaný a popravený spolu s ním a modlil se za lidi, kteří ho na kříž pověsili.

Po Ježíšově smrti uložili jeho tělo do kamenné hrobky, zavalili jí balvanem a nechali jí hlídat.

Přesto se po třech dnech Ježíšovo tělo ztratilo a stovky lidí vypověděly, že ho viděly živého. To odstartovalo hnutí tzv.: "křesťanů".

05

Zrození církve

Kolem roku 0 našeho letopočtu byla povstání téměř na denním pořádku, zvlášť v oblasti Blízkého východu. Většinou ale neměla dlouhé trvání a končila smrtí svého představitele.

To se ale v Ježíšově případě nestalo. A to i přes to, že křesťané byli pronásledováni. Vlastně všichni z Ježíšova úzkého okruhu učedníků položili život za poselství o tom, že Ježíš žije.

06

Ježíš ovlivnil svět

Nemocnice, sirotčince, hospicy, pomoc lidem bez domova nebo narkomanům - to vše patří k odkazům křesťanství.

Od středověku až do dneška najdeme dokonce i v České republice instituce, které nabízejí pomoc nemocným, chudým a potřebným. Jsou to organizace jako Armáda Spásy, Charita, Naděje, Teen Challenge, Slezská diakonie, Adra.

Všechny tyto organizace byly inspirovány Ježíšovým zájmem o potřebné.

07

Inspirováni Ježíšem

Mnoho lidí bylo osobně inspirováno Ježíšem a zažilo úplnou životní proměnu. V sekci "Životní příběhy" najdete některé z nich. Třeba vás inspirují k tomu, prozkoumat Ježíšův život hlouběji!

Ježíš také inspiroval celou řadu umělců a známých osobností. Lidi jako je Bono, Kanye West, nebo Justin Bieber.

08

A co vy?

Kdo byl podle vás Ježíš? A co si o něm myslíte?

Tady je pár tipů, jak o něm zjistit víc:

Zeptejte se na cokoliv

Zapojte se do anonymní diskuze s někým z našeho týmu. Žádná otázka není zakázaná 🙂

Kurz PročJežíš?

Projděte si zdarma náš online kurz "PročJežíš?". Tento kurz představuje křesťanství a osobu Ježíše ve čtyřech jednoduchých lekcích. Kurzem vás bude doprovázet někdo z našeho týmu!

konec