Vánoční příběh

Santa Klaus, Mikuláš, čerti, andělé, Ježíšek, Děda Mráz. Vánoční stromeček, sobí spřežení, kapr, vinné klobásy, koledy a dárky.Neztrácíte se už někdy v těch všech vánočních tradicích?
Je zajímavé, že ačkoliv se jako češi hrdě hlásíme k ateismu, tak naše vánoční tradice není tak daleko od té původní křesťanské verze. Na rozdíl od jiných národů nemáme Santa Klause nebo Dědu Mráze, ale máme doopravdy "Ježíše" nebo tedy "Ježíška". Máme Betlém, (ačkoliv tehdy pravděpodobně nebyl zasněžený, jako ty naše české). Máme křesťanské koledy, chodíme na "Půlnoční". Pozastavili jste nad tím někdy?

Jiří Kodet zpívající v Pelíšcích "Narodil se Kristus Pán" asi navždy zůstane v kolektivní paměti českého národa.

Kouzlo Vánoc

Vánoce mají na rozdíl od jiných svátků stále ještě svoje kouzlo a stále se snažíme je skutečně slavit. Svátek práce nás příliš nevzrušuje, ale během Vánoc se tak nějak snažíme držet i hodnoty, které stojí za nimi. Klid, mír, čas s rodinou, snaha udělat druhým radost. To všechno nám jde během Vánoc trochu lépe, než jindy. Najednou se nám podaří na chvíli se zastavit, být spolu, mít se rádi. Samozřejmě vydrží nám to asi tak jeden večer, ale i tak je to hezké. A i toto jsou všechno krásné, křesťanské hodnoty (ačkoliv samozřejmě nejen křesťanské).
Ten jediný rozdíl mezi křesťany a ateisty, slavícími vánoce se tedy zdá být v tom, co vidí ve vánočním příběhu. Je to jen příběh, který se nás netýká? Je to realita? Je to pohádka?

V ČEM BYL JEŽÍŠŮV ŽIVOT TAK VÝJIMEČNÝ?

Přečtěte si článek "Léta páně", který dobře vystihuje, v čem byl Ježíšův příběh tak výjimečný. Číst »

Ačkoliv možná můžeme mít pocit, že náboženství je přežitek, tak na faktu, že Ježíš existoval se nic nezměnilo. Málokterý život starověkého člověka je tak detailně zdokumentovaný jako právě Ježíšův.
Přesto z nás po Vánocích všechny tyto otázky vyprchají, Ježíška necháme v jesličkách a jdeme zase řešit všechny ty “dospělácké” problémy. A to je velká škoda, protože Ježíšek taky vyrostl a taky řešil “dospělácké” problémy. A věříme, že k nim má co říci i v dnešní době. Málokdo toho zažil tolik, co on. Bolest, zklamání, zrada nejbližších, smrt ukřižováním. Přesto byl pro lidi kolem sebe poslem lásky a naděje. Jako jeden z mála revolucionářů nikdy nenabádal k násilí. Možná právě proto ho jeho poselství přežilo o 2000 let a je na něm založeno největší náboženství na světě! A ať už si o křesťanství myslíte cokoliv, tak znát Ježíšův příběh a inspirovat se jím stojí určitě za to!

 

Křesťané už 2000 let mluví o nějakém Ježíši. Opravdu žil? Byl skutečně tím, kým tvrdil? Proč byl jeho život tak významný? Slučují se informace o něm s historickými skutečnostmi? Má jeho příběh co říci ještě dnes?

Připomeňte si Ježíšův příběh v aplikaci Bible na webu Bible.com.

Nechte nám vzkaz!

Zadejte, prosím, Vaše jméno.
Zadejte Vaši zprávu
Musíte přijmout pravidla a podmínky.